Zdravotní význam zahřátí a závěrečného strečinku
Zahřátí a mírné protažení na začátku tréninku (i běžné vycházky s holemi) svými účinky připravuje tělo na fyzickou zátěž, na náročnější výkon. Proto je nezbytnou součástí Nordic walkingu.
Zahřátí - první cvičení provádíme po mírném zahřátí těla chůzí. Na začátku je důležité rozcvičení a prohřátí kloubů. Pokud sportujeme ráno, měli bychom nejdříve rozcvičit klouby, abychom v nich rozproudili synoviální tekutinu. Dříve se klouby nerozcvičovaly, což vedlo k jejich častým úrazům a poškozením, či k artróze.
Strečink - slouží k prevenci poškození kloubů, svalových onemocnění (záněty šlach) a také před poraněními jako jsou např. natažení a natržení svalů.
Úkolem strečinkových cviků je optimálně protáhnout svaly a rozvíjet kloubní pohyblivost bez vedlejších nepříznivých účinků, snížit svalové napětí po pohybové činnosti a udržet svaly v pružnosti
Někteří odborníci navrhují strečink ještě před tréninkem, ale většina studií naopak doporučuje svaly nejprve zahřát a potom následně protáhnout.
Především po silovém a vytrvalostním tréninku, jsou svaly natolik unavené, že je možné zkvalitnit efekt následným protahováním. Po zátěži je strečinkový efekt dlouhodobější a účinnější. Po tréninku se doporučuje řádné protažení všech svalových skupin a úponů. Pokud tak neučiníme, budou nás druhý den bolet svaly a budeme cítit únavu. Proto si zacvičte nejen na začátku, ale hlavně na konci vašeho hůlkařského výšlapu.
Nevíte jak správně cvičit s hůlkami? U nás v NWSport vás to naučíme!