Co je dobré vědět o hůlkách?
Na trhu je několik typů holí. Jedny jsou určené pro treking, další pro Nordic Walking. Je mezi nimi dost podstatný rozdíl. Trekingová hůl vypadá jako hůl pro sjezdové lyžování, je skládací a má jiné madlo a hlavně poutko. Hůl pro Nordic walking je lehčí a má poutko, které drží na ruce pomocí tzv. rukavičky. Vyrábějí se jak skládací (teleskopické), tak pevné. Jsou vyráběny z různých materiálů. Platí obecné pravidlo – čím více karbonu hole obsahují, tím jsou pevnější a přenos vibrací do rukou je i při velmi dynamickém odpichu opravdu minimální nebo žádný.
Pevné (jednodílné) hole - mají několik výhod oproti teleskopickým. Jsou lehčí, nehrozí nebezpečí neočekávaného zasunutí a nikdy nepřenáší vibrace do paže. Pevné hole nejlépe zvládají nároky nárazů a odrazů.
Jednodílné hole Vám doporučí každý, kdo se Nordic Walking zabývá a provozuje ho opravdu pravidelně.
Teleskopické (skládací) hole - jsou o něco více skladnější, používáme je hlavně pro cestování nebo kombinaci turistiky a Nordic Walking. Vyrábějí se převážně dvojdílné, které jsou ve složeném stavu cca 75 - 100 cm dlouhé nebo i trojdílné Traveller, tzv.cestovní (60 – 80 cm). V případě, že koupíme hole levné, často se bohužel stává, že nekvalitní teleskop přenáší vibrace do paží.
Hůl pro Nordic Walking se skládá z několika částí:
Tubus - neboli tělo hole. Vyrábí se z několika materiálů - hliník, sklolaminát, karbon. Karbon je samozřejmě nejlepší, nejpevnější, díky tuhosti nepřenáší hůlky vibrace do paží.
Madlo - bývá často korkové nebo z plastu. Pro Nordic Walking je ergonomicky tvarované a stejné jako u holí pro běžecké lyžování, doporučuje se alespoň částečně korkové, je příjemnější a lépe odvádí pot. (U trekingových hůlek je stejné jako u holí pro sjezdové lyžování).
Rukavička - má nastavitelný pásek a u většiny kvalitních holí bývá tzv. Clic-clac systém. U Nordic walkingových hůlek má většinou samostatný otvor pro palec a rozlišuje se levá a pravá. Musí také zajistit, aby madlo zůstalo ve stejné poloze i v rozevřené dlani. U hůlek pro treking je poutko pouze smyčka a po rozevření dlaně madlo vypadne z dlaně.
Hrot – u kvalitních hůlek vždy z kalené oceli (vydrží velmi dlouho i při chůzi bez botiček po asfaltu). Je buď klasický kulatý nebo tzv. race – určen pro velmi sportovní a dynamickou chůzi. Je špičatý, proto musíme dávat pozor na bezpečnost.
Botička - při koupi hůlek jsou již jejich součástí. Je to zkosená gumová krytka, která se navléká na hrot hůlek při chůzi po tvrdém povrchu. U některých holí lze koupit v letní i v zimní variantě. Používáme ji na asfaltové a betonové povrchy nebo chodníky. Zimní botičku používáme, pokud je namrznuto. Ze zimní botičky ční špička ven, což je dobré proto, abychom neuklouzli.
Délka holí:
Běžně se doporučuje vypočítat délku hole vynásobením tělesné výšky koeficientem 0,68 (výška postavy x 0,68). Dalším vodítkem pro určení správné délky holí je úhel v loketním kloubu, který by měl být při opřené a zapíchnuté holi kolmo k zemi o trochu menší než 90 stupňů. Hůl při měření zapichujeme ze strany vedle nohy a vždy délku měříme v botách, ve kterých budeme Nordic Walking provozovat.
Kde koupit:
Nekupujte hole v hypermarketech a podobně. Nejen, že bývají hole velice nekvalitní a těžké, ale v případě toho, že se něco na holi porouchá, nikdo vám nezajistí opravu a pokud ztratíte z hole botičku, těžko pak budete shánět náhradní. Nakupujte proto vždy u ověřených obchodníků.
Přijďte si v klidu vybrat k nám do Nordic Walking centra v Hluboké nad Vltavou, kde vám nejen s výběrem kvalitních hůlek poradíme, ale zajistíme i následný servis.